Bohater, człowiek czynu, naukowiec i kochający dziadek
8 kwietnia br. przypada 125. rocznica urodzin Jana Żabińskiego – osobistości wielkiego ducha, polskiego bohatera, który jako dyrektor warszawskiego zoo wraz z żoną Antoniną w czasie II wojny światowej uratował około 300 Żydów z Holokaustu, mimo że zarówno jemu, jak i jego bliskim groziła za to śmierć z rąk hitlerowców.
Opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich została przedstawiona światowej publiczności w książce Diane Ackerman „Azyl” (2007 r.), która stała się podstawą scenariusza dla bardzo udanego filmu hollywoodzkiego pod tym samym tytułem (wszedł na ekrany kin w 2017 r.). To historia odwagi, wytrwałości, determinacji i brawury ludzi niosących pomoc bez wahania. Główne role heroicznych małżonków zagrali Johan Heldenbergh i Jessica Chastain. Film dotarł do milionów ludzi na całym świecie, ale nadal zbyt wielu nie wie, co się wydarzyło w warszawskim zoo podczas II wojny światowej.
Jan Żabiński – opiekun warszawskiego zoo – wraz z żoną Antoniną uratował około 300 osób, głównie żydowskiego pochodzenia. Jan wstąpił do podziemnego ruchu oporu i prowadził tajną operację przemycania Żydów z warszawskiego getta do zoo. Następnie Antonina ukrywała te osoby w domu Żabińskich na terenie zoo, w jego piwnicach i podziemnych tunelach zoo, a potem przekazywała je w bezpieczne miejsca. Małżonkowie działali tak pomimo groźby utraty życia zarówno własnego, jak i ich bliskich.
Dyrektor warszawskiego zoo
Jan Żabiński urodził się 8 kwietnia 1897 r. w Warszawie. Uczył się w szkole Jana Kreczmara, którego bardzo cenił. Tam też zaprzyjaźnił się z Antonim Słonimskim oraz poznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta